23.08.2014
Bazı isimler vardır, kendisinden çok topluma mal olmuştur. Yaşamı, davranışı, fikri, zikri halktan, memleketten ve haktan yanadır.

 

 Bu tür kişiler güçlünün yanında değil, her zaman mazlumun, haklının yanında yer alır. Bu tür insanlar, her zaman toplumu önde tutar, şahsi çıkarları kendilerine ar sayar, utanç sayar. Fotoğrafta görülen kişiler işte bu özellikleri ile tanınıyorlar.

 

MÜMTAZ TEMİZ: 08 Haber gazetesi köşe yazarı, emekli öğretmen. Şavşat’ta olmayan bir işyeri açtı. Lezizhan Çiğ Köfte Salonu’yla Şavşat’ta en leziz acıyı(!) sunuyor. Şavşat halkı bu acıyı seve seve yiyor!.. Mümtaz Temiz 08 Haber gazetesindeki köşe yazarlığına Başyazar Sami Özçelik’in ısrarları sonucunda başladı. İlk yazısı “ İçilmemiş Çayın Hesabı” ile adeta fırtınalar kopardı. Onun nedenli iyi bir yazar,  ne denli sağlam bir kalem, cesur bir yürek olduğu ilk yazısıyla ortaya çıktı.

 

08 Haber gazetesi İmtiyaz Sahibi Sedat Varan, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hatice Nur Ersöz, böyle bir yazarın 08 Haber gazetesinde olması gerektiği kararını vererek, cesur gazeteciliğe yeni bir halka eklediler, yer verdiler. Onlara ayrıca teşekkür ediyoruz. (içilmemiş Çayın Hesabı köşe yazısından kısa bir alıntıyı haberin sonunda yayınlayacağız.) 12 Eylül Askeri darbesinden sonra işkence gören sol görüşlü insanlara yapılanları anlatan bu yazı aradan 34 yıl geçmesine rağmen yanan bir evin tüten ateşi misali sıcak ve harlı. Bu acıları yaşayanların içi yanıyor. Temiz, Temiz pencere ile herkesin kendi penceresini temizleyerek doğayı, insanı daha net göreceğini savunuyor. Hes ve maden konusundaki, tavrı doğadan yana olduğunu herkes biliyor...

 

DOKTOR YAVUZ AKALTUN;  Şavşat Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. Şavşat’ta görev yaptığı yıllarda tıbbın reçete ve ilaçların yanında sosyal yaşamla da alakalı olduğunu gösterdi. Şavşat’ta birlik, beraberlik, dayanışma, kaynaşma geceleri düzenledi.  Panellere katıldı, Topluma faydalı STK’lara yakın durdu katkılar sundu. Satave Festivali’nin ilk yıllarında sağlık hizmetleri desteği verdi.

 

Artvin Devlet Hastanesi’ne atandı. Otopark gerekçesiyle yıkılan eski Devlet Hastanesi binasında Karadeniz’de bulunmayan çok özel bir diyaliz ünitesi yaptırmayı başardı. Artvinli avukat Merhum Nihat Gerez’in katkılarıyla son teknolojik makinelerle donatılmış, içeriye galoğla girilen son derece steril, çağdaş, batı standardında bir diyaliz ünitesi kazandırdı. Ancak bu hastane yıkılınca 300 milyarlık o ünitede maalesef yok oldu!..  Çok şey yapmak istiyordu. Ancak olmadı. Aile Hâkimi olarak eş durumundan Ankara’ya atandı.

 

Şimdi Ankara’da görev yapıyor. Odasında Artvin fotoğrafları ve kendi sözleriyle memleketini tanıtıyor. “Şavşat’ta kör de fotoğraf çekse Ödül alır.” Sözü ona aittir. Daha birçok özlü sözleri var.   Artvin’in Turizm ve eğitimle kalkınacağı fikrini hararetle savunuyor. Bunun için Turizm altyapılarının hazırlanması gerektiğini, sivil inisiyatifin önden gitmesi gerektiğini vurguluyor.

 

Doktor Yavuz Akaltun görevini yaparken çok titiz oluşuyla ve hastalarına karşı yakın ilgisiyle tanınıyor. Ankara’da Artvin’i yaşamak ve yaşatmak için her fırsatı değerlendiriyor. Yaptığı yayla eviyle Şavşat özlemini gidermeye çalışıyor.  Ankara’ya giden dostları ve arkadaşları onu görmeden, uğramadan asla geriye dönemez.

 

SAMİ ÖZÇELİK; 08 Haber gazetesi Başyazarı ve Muhabiri. 19 Aralık 2003 yılında kurulan 08 Haber gazetesi kurucuları arasında yer alıyor. Asıl mesleği Piyanist Şantörlüktü. Yıllarca hem çaldı hem söyledi. Ancak o sahnede şarkılarını söylerken insanları da tanıyordu. 1975’li yılarda askeriye çöplüğünden topladığı ve 7 çuvala doldurduğu eski gazeteleri okuma yazma öğrendikten sonra hepsini okuyarak gazetecilikle farkında olmadan tanışmış oldu.  İlkokul Öğretmeni Şavşat Yoncalı Köyü’nden Mikail Doğan ilk yarıda okumayı öğrenen Özçelik’in okuma azmini görünce okul numarası olarak 1 Numarayı verdi.  08 Haber 2008 yılına kadar ayda bir çıkan gazeteydi. 2008 yılından sonra günlüğe geçince gazetecilik bütün gününü almaya başladı. Yıllarca yaptığı müzisyenliği bırakarak gazeteciliğe yöneldi. Artvin’e köşe yazarlığını getiren ve bu kültürü Artvinli okurlarıyla birlikte büyüten 08 Haber gazetesi bu sayede birçok sorunu dile getirdi, çözümünde öncü oldu.

 

Sami Özçelik her gün yazdığı köşe yazılarıyla İmtiyaz Sahibi Sedat Varan’ın takdirini kazanmış, gazetenin başyazarlığını almıştır. Özçelik, doğru bildiği her şeyi olduğu gibi, bükmeden, dolandırmadan sol kulağı sol el ile tutarak kısaca anlatmıştır. Okurları yazılarını kısa tutmasını istese de o ısrarla;

 

“Ben malzemeden çalmayacağım. Okuma alışkanlığı olan, günde 5-10 makale okuyan değerli okurlarımızın hakkını gasp edemem.” Adam eğer okuma alışkanlığına sahip değilse iki paragraf yazsanız emin olun, ikincisini okumaktan erinecek, ona da bir kulp arayacaktır. Okuyanlar zaten yorumlarını yazmakta ve teşekkürlerini sunmaktalar.” Diyor. Çevre, doğa ve hayvanlar konusunda çok duyarlı…

 

ATA ÇELİK; Memleket Sevdasını sözle anlatıp hiçbir şey yapmayanlara alerjisi, var. Onun için köyünde çok güzel bir ev yaptırarak yıllarca ikamet ettiği Ankara’dan memleketine kesin dönüş yapıyor. Çelik, Yıllarca Artvin 7 Mart Spor’un çok favori ve isim yaptığı dönemlerde kalecilik yapmış.  Eski Başkan Emin Özgün ile birlikte o takımda yer almış. Ankara’ya gitmiş. Ama Artvin’i hiç terk etmemiş. Hep içinde hapsetmiş. Artvin’in dağlarını saran hesapsız maden ruhsatlarından, Vadileri, dereleri yok eden HES’lerden rahatsız. “Doğada bir şey yapacaksanız, önce doğaya danışın, diyor. Doğa size değil, siz doğaya aitsiniz diyor. Tek amacı para olan yatırımların sadece hırs yapmış kişi veya şirketler tarafından yapılır, gerisine bakılmaz,” diyor. Memlekete sahip çıkmak isteyenlerin, eğer batıda işleri bitmişse, emekli olmuşlarsa memleketlerine dönmek olduğunu savunuyor.

 

Dört memleket sevdalısı halkın, haklının yanında olmayı kendisine vazife bilmiş Artvin’in renkli insanları Şavşat’ta bulunan Yazar Mümtaz Temiz’e ait olan Lezizhan Çiğ Köfte Salonu’nda bir araya gelince objektiflere bu şekilde  poz vermiş oldular. Onların ortak adları; Artvin sevdalıları. 

Bu haber 3671 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Serdar ÖZBAYRAK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com