04.08.2014
Radyo 08’de her hafta yayınlanan canlı yayın Gündem programının geçen haftaki konukları; İşkur Müdür Velili Cevdet Ertürk ile sanatsal yeteneği ile halkın sevgisini kazanan özel çocuk A. Onur Altun ve müzik eğitmeni Akuli oldu.

 Program yapımcısı ve sunucusu Hatice Nur Ersöz,  konukları için program formatını müzikle karışlık sohbet programına dönüştürdü. Radyo 08 dinleyicileri müzikli sohbet programında konu ve konukların özel olması dikkatlerden kaçmadı. Radyo 08’de Hatice Nur Ersöz’ün özel davetlisi olan ve yeteneğiyle fark edilen özel sanatçı Ahmet Onur Altun, sazıyla, eğitmeni Akuli ile birlikte radyo dinleyicilerine mini konser verdi.

Ahmet Onur Altun’u, radyo dinleyicilerine tanıştıran program yapımcısı Hatice Nur Ersöz, ” Onur’la, aylar önce Kaçkar TV ekranlarına beraber çıktık. Programda en çok sevdiğim parça olan Eftelya’yı çalmayı öğrenip kendi programımda birlikte söylemek için bana söz vermişti. Aradan geçen süre sonunda özel çocuğumuz A. Onu Altun, benim hazırlayıp sunduğum Gündem programına katılarak bana vermiş olduğu sözünü gerçekleştirdi. Kendisine çok teşekkür ederim. Ayrıca müzik eğitmeni Akuli’nin de öğrencisiyle birlikte canlı yayına katılıp birlikte çalıp  söylemeleri dinleyicilerimiz içinde unutulmayacak anlar oldu ve her ikisine de çok  teşekkür ediyorum. Gündem canlı yayınının ilk dakikalarında Ahmet Onur Altun konuk olurken hayatına yön veren müzik ve eğitmeniyle tanışmasını gündem programında anlattı.
A. Onur Altun: “Müzikle, Akuli hocamla tanışmamla birlikte elime sazı alarak başladım. Yaklaşık iki yıllık eğitimimle şuan saz çalıp söyleyebilir duruma geldim. Müzik benim hayatımın önemli zaman dilimi bu anlamda çok mutluyum.” dedi.
Radyo 08 Gündem programına konuk olan Ahmet Onur Altun  kendisini hakkında bilgi verirken 15 yaşında lise ikinci sınıfa geçmiş Endüstri Meslek Lisesinde Bilgisayar programcılığı bölümünde okuduğunu  söyledi. Programda  ayrıca A.Onur Altun  okula isteyerek devam etmediğini açıkladı.  “Ben müzik üzerine eğitim veren okula gitmek istiyorum . Sayın Valimiz, evimize  Yılbaşı günü ziyarete geldiğinde de dile getirdim. Ben kendisinden Artvin’de güzel sanatlar lisesi veyahut konservatuar açılmasını istiyorum, dedim. Benim durumumda olan birçok yetenekli çocuğun, istedikleri okula gitme şansları yok. Benim gibi mecburiyetten mevcut okullara gidiyor ya da il dışında eğitim almaya gidiyorlar. Tabii ki yetenekleri doğrultusunda eğitim almak her baba yiğidin harcı değil. Ben engelli bir çocuğum. Annem benim için il dışına gitmeyi göze aldı ancak ailem ve babam esnaf olduğunda gitme şansımız yok. Bu konuda çok üzgünüm…” diyerek yetkililere sitemini iletti.
A. Onur Altun’la birlikte Gündem programına katılan müzik eğitmeni Akuli, onurla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. yaklaşık iki yıldır onurla ilgilendiğini, Onur’un yeteneğini, annesi, ailesi keşfettiğini, bana oğulları için eğitim vermemi istediler. Onur’la o an tanıştık. Ben evine gider özel eğitim verirdim. Onur zaten çok özel çocuk, sazı çalmayı çok seviyor. Biz birebir Onur’a eğitim verdik. Nota öğrettik, birlikte çalıp söyledik. Birçok şarkıyı çalabilmektedir. Onur, zaman zaman hastalığı nedeniyle programladığımız eğitimlerden geri kalmakta ancak kendisi müziği çok sevmektedir. Onur artık bizim Artvin merkezde bulunan Akuli Müzik Atölyesine gelerek eğitimini almaktadır. Orada âdete kendini bulmakta, zamanın nasıl geçtiğini anlamamaktadır. Geri kaldığı dersleri takviye ederek pratik yapmaktayız. Onur ilk çalıştığım özel çocuğumuzdur. Bu gün radyolara aracılığıyla Artvin’de kurduğumuz AKULİ Müzik Atölyesinde müzik severleri, yetenekli çocukları, gençleri bekliyoruz. Eğitimler birebir verilmektedir.” dedi.
Müzik Atölyesi sahibi Akuli, yaz kurslarının devam ettiğin söyleyerek sanata ilgisi olan, bir enstrüman çalmak isteyen herkesi AKULİ Müzik Atölyesine beklediklerini söyledi. Müzik eğitmeni Artvin’in yetiştirdiği değeri Akuli, “Müzik bir toplumun önemli unsurudur, sanat icra ediyoruz. Bizden sonraki kuşaklara eser bırakmak, yeni yetenekleri kazandırmak için çaba içerisindeyiz. Artvin halkına duyurulmasını istiyorum.” dedi.
Gündem programına konuk olan Müzik Eğitmeni Akuli, Programda A. Onur’la birlikte Eftelya şarkısın, kendi bestesi olan Dünya ve Hep Para şarkılarını çalıp söylediler.
 
Gündem programına konuk olan Artvin İş Kur Müdür Vekili Cevdet Ertürk programda öncelikle Ahmet Onur Altun’u  kutlayarak  dinleyicilerle İŞKUR’un istihdama yönelik kurumsal çalışmaları anlattı.
Ertürk, özellikle İş Kur Genel Müdürlüğünün daha önce kendi işini kuran engellilere verilen hibe desteğinin önceki yıllarda 26 bin iken şuan 36 bine çıktığını kaydetti. Her engellinin kendi işini kurmak için hazırlayacağı proje karşılığında hibe desteği alabileceğini kaydetti. İş Kur Müdür Vekili Ertürk, bu kapsamda, engellilerimizin proje hazırlayabileceklerini, 12 Eylül 2014 tarihine kadar başvurular alınacağını söyledi. 
Ertürk, İşkur olarak engelli istihdamını önemsediklerini, bu anlamda mesleki eğitimler vererek bir meslek sahibi olmaları için çalışmalar yaptıklarını söyledi. “İlimiz Ardanuç ilçesinde Ardanuç Engelliler Derneği’nin hazırlamış olduğu 20 engelli gencin, Alçı Hamurdan Hediyelik Turistik Eşya Yapımı projesi başlamıştır.  Artvin il genelinde talep olursa engellilerimize mesleki eğitim konularında sertifikasyon programları yürütülmektedir.” şeklinde bilgi verdi.
 
Her yıl engelli istihdamında, engelli kardeşlerimiz devletimizin koyduğu kotalar doğrultusunda %3’ lük dilimde işyerlerine sigortalı iş başı yaptırdıklarını söyleyen Ertürk, bir handikabı da dile getirdi. “Artvin iş piyasası açısından işçi çalıştırma kapasitesi düşük bir ildir. Sanayi yoktur ve devlet kurumlarında ve inşaat sektöründe bazı bölümlerde işe yerleştirme yapabilmekteyiz. Ancak bu yeterli değildir. Bizler Genel Müdürlüğümüzün aldığı tedbirler ve desteklerle girişimci engelli kardeşlerimize girişimcilik kursları proje bazında 36 bin TL hibe destek programıyla da kendi işlerini kurmaları için rehber alacağız. Bu anlamda Artvin il genelindeki engelli arkadaşlarımızı bilgilendirmek için bizlerle irtibat kurmalarını istiyoruz.” dedi.
Canlı yayında İşkur Müdür Vekili Cevdet Ertürk,  A. Onur Altun’un öğretmeni, ailesi ve Artvin Engelliler Derneğinin çalışmalarını, samimiyeti ve emek verilince yakalanan başarıyı hayranlıkla izlediğini söylemeden geçemeyeceğini dile getirdi.
Ertürk, “İl İstihdam Kurulu ve Mesleki Eğitim Komisyonu Üyesi, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Temsilcisi, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz‘ün her toplantıda mutlaka Onur ve Onur’un durumunda olan yetenekli çocuklar için güzel sanatlar lisesi açılması talebini şuan haklı ve yerinde görüyorum. Burada gördüm ki ailenin müzik eğitmenin ve derneğinin çabalarıyla eğitim bir noktaya gelmiş, devlet olarak daha fazlasını yapmamız gerek. Komisyonda bu taleplerin notunu aldık, ilgili kurumlara ileteceğiz.” dedi.

Her hafta cuma günleri Radyo 08’de saat 16.00- 18.00 arasında yayınlanan  ve Hatice Nur Ersöz’ün hazırlayıp sunduğu programa konu ve konuklarını  Artvin halkını yakından ilgilendiren  konularla gündem oluşturmaktadır. Gelecek haftaki konuğumuz Ardanuç Engelliler Derneği Başkanı Gönül İstanbullu ve kursiyerlerinin katıldığı programın yazı dizi ile okuyucularımızla paylaşacağız. 

Bu haber 3113 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com