25.06.2014
Âşık Efkari’nin Artvin Yadigarı olarak tanınan oğlu Hüsnü Şentürk (82) Artvin Kalesi rahatsızlığı nedeniyle pek dışarı akamadığını, zaman zaman torunlarının kendisini Artvin içinde değişik yerlere götürdüklerini belirterek, tanıdık insanları gördüğünde mutu olduğunu, 08 Haber gazetesine 2 yıla yakın her gün gelerek babası Âşık Efkari’nin şiirlerini bizzat yazdırırken oluşan dostluğun anlatılmaz olduğunu belirtti.

08 HABER GAZETESİNİN ARŞİVİNİ SAKLIYORUM. AMA BU ARA BANA GAZETE GELMİYOR
“08 Haber gazetesi Babam Âşık Efkari’nin tüm şiirlerini her gün yayınlayarak 2 yıl boyunca gazeteye geldim. Bizzat ben söyledim, okudum, siz yazdığınız. Bundan dolayı her zaman olduğu gibi bir kere daha 08 Haber’e çok teşekkür ediyorum. O arşivleri özenle saklıyorum. Tabii belli yaştan sonra hareket alnınız kısıtlanıyor, Çok fazla hareketli olamıyorsunuz. Size çok gelmek istiyorum, Ancak benim evim Çayağzı’nda. Siz çarşıda. Gazetem gelmiyor. Onun sitemini yapayım ki unuturum.
5 YIL ÖNCE BABAM ADINA BİR GECE TERTİPLENMİŞTİ
5 yıl önce Babası, Artvin’in en büyük âşıklarından biri olan “Âşık Efkari Gecesi’nin” düzenlenmesinde 08 Haber’in payının çok büyük olduğunu bildiğini belirten Şentürk, Artvin Kalesi ve civarının turizme açılarak Artvin turizmine önce hemen kapıdan başlanmasını isteyerek; “ 5 yıl önce Kültür Turizm İl Müdürlüğü Âşık Efkari” gecesi düzenledi. Ben kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum. Ama 08 Haber eğer unutulan, adı anılmayan babamın şiirlerini ısrarla yayınlamasaydı gecede olmazdı. Bu nedenle size ve Turizm İl Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.
SAYIN VALİMİZE KALEYE BAYRAK ASTIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
Ben 82 yaşındayım. Artvin Kalesi’nin yakına bile gitmiş bir insan değilim. Yeni Valimiz sağ olsun kalenin bayrağını törenle göndere çektirtti. Böylece Türkiye’nin beklide tek bayraksız kalesi bayrağına kavuşmuş oldu. Vali Bey’e çok teşekkür ediyorum. Turizme, sivile açılırsa benim isteğim o kaleye çıkmaktır. Bunu daha önce de yine gazetenizde çıkan bir haberde istemiştim. Güzel işler yapan herkese teşekkür ediyorum.
“DÜNYA’YI TOPLASAN BİR ARTVİN ETMEZ” DERKEN…
Ben Artvin Devlet Hastanesi’nde çalışırken şimdiki Başkanımız Kocatepe hastaneye iki kez gelip beni ziyaret etti. Başkan seçildi. Görevinde başarılar diliyorum. Geçmişte görev yapan tüm belediye başkanlarımıza da teşekkür ediyorum. Hepimiz Artvin’in güzel olmasını, mutlu olmasını, sağlıklı olmasını istiyoruz. Babam “Dünyayı toplasan bir Artvin etmez.” Derken bunları anlatmaya çalışıyordu.
Kendisini evinde ziyaret eden 08 Haber gazetesi muhabirine teşekkür eden Şentürk; “ Artvin içinde yaşayan her şeyi ile güzel. Diken ile gül aynı yerde yaşayabiliyorsa bunun adı Artvin’dir. Sevgi, hoşgörü, büyüklere saygı ve insanlık halen burada yaşamaya devam ediyor.”dedi.

Bu haber 2815 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com