20.02.2014
“Projelerimiz hayale değil gerçekçi temellere dayandığı için insanları heyecanlandırıyor”

 

08 Haber olarak hızla yaklaşan seçimlerin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bu sefer de Saadet Partisi Borçka Belediye Başkan Adayı Mustafa İskenderoğlu’na yaklaşan seçimler ve siyaset ile ilgili olarak çeşitli sorular yönelttik.
-Saadet Partisine Ne Zaman ve Neden 
     İskenderoğlu: Öncelikle ben çocukluğumdan itibaren yaklaşık 25 yıldır Borçka’da ticaretle uğraşıyorum. Borçka’da ticareti de buralı vatandaşlarımızı da seviyorum. Ticaretle uğraşırken zaman zaman Borçka dışından da teklifler alıyordum. Örneğin İstanbul’dan, Konya’dan ve Samsun gibi şehirlerde ticaret yapmam yönünde teklifler aldım. Ben bu tekliflere hiçbir zaman olumlu cevap vermedim. Sebebi ise çok açıktır; doğduğum ve yaşadığım şehri ve insanlarını çok seviyorum ve diyorum ki ; bizim insanımız Türkiye’de markadır. Neden diyeceksiniz; çünkü insanımız sıcak kanlı, misafirperver, çalışkan, zeki ve atılgandır. Böyle olunca da memleketimde kendimi oldukça seviyeli bir durum içinde görüyorum ve çok huzurlu hissediyorum. İlçemiz dışında hatta vilayetimiz dışında olan başarılı iş adamlarımızı Borçka’mızı daha ileriye götürme noktasında daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Çünkü Borçka’mız bunu hak ediyor. Saadet Partisine ve siyasete neden girdini sorusunun cevabı bu düşüncelerimde yatıyor. Saadet Partisine girmeden önce herhangi başka bir partiye üyeliğim olmamıştır. Saadet Partisi Borçka İlçe Teşkilatı bana belediye başkanlığı adaylığıyla ile siyasete girmemi teklif ettiğinde, teşkilatla karşılıklı tartışma ortamında adaylığımızı konuştuk ve gerçekleşen çeşitli diyalogların ardından Saadet Partisi Borçka belediye başkan adayı olmam konusunda karar kıldık.
-Neden Saadet Partisi?
        İskenderoğlu: Diğer partilerle mukayese ettiğim zaman 1923 Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar Saadet Partisiyle diğer partileri karşılaştırdım. Karşılaştırmam esnasında Saadet Partisi hizmetleri, sistemi ve duruşuyla bir numara çıktı. Örneğin Türkiye’mizde 1923-1974 arasında sadece 15 fabrika yapılmış. 1974’te gelen Milli Selamet Erbakan Hükümeti ile iki yıl içerisinde 360 dev fabrikanın projesi yapılıp tamamlanmıştır. Erbakan Hocamızın ağır sanayi hareketi ile yüz binlerce insanımız bu fabrikalarda iş bulmuş, aş bulmuş ve evine ekmek götürebilmiştir. Aynı zamanda 1974 Kıbrıs Harekâtı ile Kıbrıslı Kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmuş ve Türkiye’miz için çok önemli olan Kıbrıs sınırları çizilmiştir. Bunlar yapılırken de ülkemizde ne döviz sıkıntısı olmuştur ne de yatırımlar aksamıştır, bütün her şey aksamadan devam etmiştir. 1996 Refahyol Hükümeti ile Erbakan Hocamız tıkanan ekonomiyi harekete geçirmiş, memura % 50, emekliye ve çiftçiye % 300-400 fiyat artışıyla insanımızın yüzünü güldürmüş ve huzurunu sağlamıştır. Halen Refahyol Hükümetinin yaptığı ekonomik hamlelerle insanımız ayakta durmaktadır. Diğerlerine baktığımız zaman ise; ABD’ye, AB’ye ve Siyonistlere paso faiz ödemişlerdir. Kısaca bu şekilde özetliyorum. Diyorum ki Milli Görüş Sistemi gelmedikçe insanımızın, Borçka’mızın ekonomik anlamda yaşamsal huzuru yakalamasının mümkün olmadığını görüyorum ve şu an itibarıyla Türkiye ekonomisi aldığı dış borçlara ödediği faizin altında kalmış ve ekonomi tıkanmıştır. Üretim politikası olmayan bir ülkede kalkınmanın ve refahın yakalanması mümkün değildir. Maalesef bugün mevcut hükümet ülkeyi tüketim politikası ile yönetmektedir. Sonuçlarını da şu an yaşamaktayız. Tabi ki söylenecek çok şey var ama şimdilik bu kadar açıklamayı yeterli görüyorum.
-Seçim Sürecine Yaklaşımınız ve Diğer Partilerle Olan İlişkilerinizi Açıklar mısınız?
          İskenderoğlu: Diğer partilerden aday olan arkadaşlara başarılar diliyorum. Biz şu anda kendi çalışmalarımıza ve projelerimize odaklanmış durumdayız ve sonuca gitmek istiyoruz.
-Seçimlerle İlgili Olarak Parti İçinde Aday Belirleme Konusunda Parti Yönetiminin Tavrı Ne Yöndeydi?
          İskenderoğlu: Bizim partimiz ile diğer partiler arasında şöyle bir fark var; bizim partimizde görev istenmez, görev verilir. Partimiz aday belirleme hususunda genel merkezimiz, ilçe teşkilatımız ve ilçe başkanımız belediye başkan adayını belirlerken partimizin kriterlerine uyan adayları belirler ve onlara teklif getirir. Kabul edeni de parti içinde yarışa sokmadan tek aday olarak belirler. Benim adaylığım da böyle gerçekleşti.
- Seçim Çalışmalarınızdan Bahseder misiniz?
           İskenderoğlu: Seçim çalışmalarımız herkesçe bilinen şekliyle ilerlemektedir.
-Seçimlerden Sonra Eğer Kazanırsanız Gerçekleştirmek İstediğiniz Projeleriniz Nelerdir?
            İskenderoğlu: Borçka’mızda iki temel sorun var. Birincisi mevcut belediye hizmetleri olan su-çöp-altyapı konularında biz 11 proje ile 3 yıllık bir zaman zarfında 50 bin nüfusa 50 yıl hitap edebilecek şekilde projelerimizi hazırladık. Bu projelerimizi sıralamak gerekirse;
1.      Çöp arıtma tesisi yapılacaktır. Bu proje kapsamında çöple alakalı olan çöp bidonu, çöp arabası ve çöp arıtma tesisiyle 50 bin nüfusa 50 yıl hitap edebilecek şekilde projelendirilmiştir.
2.      Su sorunu kalıcı olarak çözülecektir. Su akışı bağlamında 50 bin nüfusa 50 yıl hitap edebilecek şekilde projelendirilmiştir. Borçka susuzluktan kurtulacak ve su satan marka bir şehir haline gelecektir.
3.      Şehir su şebekesi ve alt yapı kalıcı olarak projelendirilip sorunlar çözülecektir.
4.      Kaldırımlar genişletilip uygun hale getirilecektir. Bu proje profesyonel şehir planlamacısıyla yapılacaktır. Bu noktada esnafımız, kaldırımda gezen yayalarımız ve araç sürücüleri rahat edecektir.
5.      Mahalle ayrımı gözetmeksizin yolların düzenlenmesi yapılacaktır.
6.      Nazım planı uygulaması ile Çoruh Havzasını üstü kapatılarak daha da güzelleştirilecektir.
7.      Mahallelere hitap edecek açık oto parklar yapılacaktır.
8.      Su fiyatları yarı fiyatına indirilecektir.
9.       Osmanlı Mimari Yapısıyla belediye hamamı yapılacak ve gelecek nesle de bir Osmanlı eseri bırakılmış olunacaktır.
10.    Borçka İlçemizde ki barajlardan üretilen enerjiden halkımızın pay alması noktasında girişimler yapılıp halkımızın tükettiği elektrik fiyatını % 40 indirimli tüketmesi sağlanacaktır.
11.    Sıvasız binaların tamamı belediyemiz tarafından yapılıp, bina sahiplerine toplam maliyeti 60 ay taksit imkânı ile ödemeleri sağlanacaktır.
         Bu saydığımız projeler Borçka’mızın kronik sorunlarını çözdüğü gibi 50 bin nüfusa 50 yıl hitap edebilecek şekilde projelendirilmiştir.
         Dördüncü yıl itibarıyla Borçka’mızı geliştirecek, yükseltecek ve işsizliği çözecek 8 dev projemizi uygulayacağız. Bu projelerimizle Borçka’nın ekonomik kaynakları kontrol altına alarak halkımızın istihdam ve gelir kaynaklarını oluşturacağız. Bu süreçte Borçka’nın bir çakıl taşı bile heba olmayacak. Bu projeleri sıralamamız gerekirse;
1.      İlçemizin gelir kaynakları üzerinde dünya standartlarında fizibilite(araştırma) yapılıp yeni projeler uygulanıp istihdam alanları oluşturulacak. Bu proje içinde yaklaşık yıllık 100 milyon TL’lik (eski parayla 100 trilyon) ekonomik kaybımızı Borçka’mızın kasasına koymuş olacağız. Bu proje içinde bir adet çay fabrikası, bir adet fındık kırma fabrikası, bir adet de su paketleme tesisi yer almaktadır.
2.      Rüzgâr santralleri kurulacak ve burada üretilen enerji devlete satılıp elde edilen gelir belediye bütçesine aktarılacaktır.
3.      Güneş enerji santralleri kurulacaktır.
4.      Kadın istihdamı, eğitim ve üretim atölyesi bünyesinde halı kilim üretimi yapılacak ve yaklaşık 50 bayan işçi çalıştırılacak ve bu atölyelerde çocuk kreşi ve mescit yer alacaktır.
5.      Yansıtıcı bölgesinin ıslahı yapılıp belediyeye kazandırılacak, burada yeni yerleşim alanları oluşturup kuracağımız fabrikaları oraya yerleştireceğiz ve bu bölgede yeni bir su hattı ile su deposu yapılıp artan su fazlalığı paketleme yapılarak satılacaktır.
6.      Halkımızın ihtiyaç duyduğu konut ihtiyacı noktasında proje yapılıp uygun fiyata 10 yıl vade imkânı sağlanacaktır.
7.      Borçka Sanayi Çarşısı yeniden modern bir proje ile yapılıp sanayi esnafı yeni sanayi çarşısına yerleştirilerek, sanayi esnafının iş yerlerine sahip olması noktasında 10 yıl vade imkânı sağlanacaktır.
8.      Turizm sektöründe Borçka’mızın pay alabileceği şekilde fizibilite(araştırma) yapılıp projeler geliştirilip uygulanacaktır.
           Biz bu kadar projenin altına elimizi niye koyduk; biliyoruz ki Anayasa kanunlarımızda ve haklarımızda halkımızın ihtiyaç duyduğu noktada belediye olarak her türlü projeyi üretip uygulayabiliriz ve bu da devletimizin teşvik ve hibeleriyle desteklenir. Bu bizim Anayasal hakkımızdır. Biliyoruz ki insanımız çalışkan, zeki ve sıcak kanlıdır ama beceremediği uygulayamadığı bazı noktalar var. Burada şirketleşmeyi, kooperatifleşmeyi ve ortak iş yapmayı beceremiyoruz. İşte biz de bu noktada belediye olarak belediyemiz var diyoruz. Bu projelerle Borçka’mız 15-20 yıllık kronikleşmiş sorunları geride bırakarak yükselmeye, gelişmeye ve üretken olmaya başlayacaktır. 
             Biz hayal üretmiyoruz, gerçekçi projelerimizle Borçkalı kardeşlerimizin yüzünü güldüreceğimize ve Borçka’yı ekonomik yönden ayağa kaldıracağımıza inanıyoruz. Bu gerçekçi projeleri Borçkalı kardeşlerimizin vereceği on gramlık oylarla gerçekleştirmiş olacağız.
              Bu vesile ile Borçkalı kardeşlerimi en derin saygı ve sevgilerimle kucaklıyor, selamlıyor ve Allah’a emanet ediyorum.

Bu haber 3327 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Ertan GEDİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com