Borçka 3. Bilim şenliğini düzenledi

13.06.2008
Borçka Bilim Şenliğinin bu yıl 3’ncüsünü düzenledi. Şenlikte; kermes, deneyler, şiir dinletisi ve çeşitli müzik eğlencesiyle Borçkalı öğrenciler ve şenliğe katılanlar zevkli ve hoşça vakit geçirdiler.
Borçka Şehit Savaş Gedik Lisesi bahçesinde 9 -11 Haziran tarihlerinde öğrencilerin hazırladıkları kermesle satış yapılırken aynı gün okul laboratuarında çeşitli deneyler gerçekleştirildi. 10 Haziran günü Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunda Şiir Dinletisi yapılırken, 11 Haziran günü de tiyatro gösterileri yapıldı.
         III. Bilim Şenliğinin açılışı Borçka Kaymakamı Hüseyin Gökdemir, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dursun, şenliği düzenleyen Şehit Savaş Gedik Lisesi Müdürü Yaşar Alpaslan, dair amirleri ve vatandaşların katılımlarıyla okulun bahçesinde yapıldı.
 
         Açılışta konuşma yapan Şehit Savaş Gedik Liseli Müdürü Yaşar Alpaslan “ Geleneksel 3’üncüsünü kutlayacağımız bilim şenliğine hoş geldiniz. Bu aktivitelerin perde arkasındakilerin ayrı bir emeği var. Bu emeğin mimarcıları Kaymakamımız, Milli Eğitim Müdürümüz ve okul müdürlerimiz, aile birliği başkanlığı üyelerimiz, velilerimiz, öğrencilerimiz, diğer kurum amirleri ve yetkililerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ile 3 aydır özelliklede son 1 aydır, şenlik için yoğun bir çalışma sergiledik. Okul içerisinde ve dışarısında manzaralar kolay olmadı. Tam 1 yıldır bu çalışmalar planlandı. Bu çalışmalara emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.
 
         Bu bilim şenliğinin temel amacı; dünyanın en iyi öğretmeni, matematikçisi, mühendisi, doktoru, mimarı, genetikçisi neden bizden çıkmasın?  Düşüncesinden yola çıkılarak başlatıldı. Şehit Savaş Gedik Lisesinin düzenlediği Bilim Şenliğinde fizik dersinden bilim insanların slayt gösterisi, ışığın prizmada renklerine ayrılması, alarm zilinin yapılışı ve benzeri konular. Biyoloji dersinde; omurgasız ve omurgalı hayvan sergisi, böcek ve bitki koleksiyonu, Monera âleminde mikroskop görüntüleri. Kimya dersinde; şişede termometre yapımı, kırmızı lahana boyası, asitler – bazlar, yangın söndürücü yapımı, sıcak buz ve benzeri deneyler yapıldığı Şenlikte halkın beğenisine sunuldu. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin göz kamaştırtırcasına dönüp bakmadığımız malzemeleri ile bilime ışık tutacak şekilde deneyleri ilgi çekti.
         Bilim Şenliği, Halk Eğitim Merkezinde şiirlerin okunması ve çeşitli skeçlerle devam etti. Son olarak da mezuniyet töreni hazırlıkları ile güne başlandı. Ancak ilçe halkından birinin hayatını kaybetmesi sonucunu mezuniyet töreni gerçekleşemedi. 9 Haziran 2008 tarihinden itibaren başlayan 3. Bilim Şenliği 12 Haziran Perşembe günü sona erdi.

Bu haber 112676 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : İsmail Ataman