Down sendromlu sporcu Borçka Baraj Gölü'nde kulaç atacak

04.08.2011
Türkiye ve Olimpiyat şampiyonu down sendromlu Caner Ekin, Borçka Barajı Gölü'nde yüzen ilk sporcu olacak.

 

Zihinsel engelli milli sporcu olan Ekin, Artvin’de göl sporlarının başlangıç startını verecek.
Artvin Engelliler Spor Kulübünün davetlisi olarak Eylül ayında Artvin’e gelecek olan Ekin, Artvin Borçka Barajı Gölü’nü karşıdan karşıya yüzerek geçmek istiyor. Bunu başardığı takdirde Artvin’de Borçka Baraj Gölü’nü yüzerek geçen ilk özel sporcu olma unvanını kazanacak.
 
1982 doğumlu olan Caner Ekin, 15 yıldır yüzme sporuyla profesyonel olarak uğraşıyor. Olimpiyat şampiyonu olan, son on yıldır kendi yaş grubunda 25 metrede serbest ve sırt üstü dalında Türkiye şampiyonu olan Caner Ekin, uzun yıllardır antrenörü Osman Akdemir tarafından yarışmalara hazırlanıyor.
 
 
Caner Ekin, 6 Temmuz Çarşamba günü Ankara’daki Mogan Gölü’nü tek başına kulaç atarak 2 km mesafeyi başarıyla yüzdü. Caner’in bu kulaçlarına Gölbaşı Kaymakamı Reşit Zengin, Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Koçak ev sahipliği yaparak engelli sporcuyu desteklediler.
 
Yüzme denemesine Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven de katılarak engelli sporcuya destek verdi. Bu yıl İstanbul’da düzenlenen 23. Kıtalar Arası Yüzme yarışmasına ilk kez zihinsel engelli sporcu olarak katılan Caner Ekin, 6.5 km mesafeyi başarılı kulaçlarıyla 1 saat 35 dakikada İstanbul Boğazı’nı geçen ilk zihinsel engelli sporcu olma unvanını elde etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, down sendromlu Caner’e sponsor olarak destekledi.
 
Caner Ekin‘in babası Savaç Ekin: “Öncelikle oğlumu tebrik etmek istiyorum. 15 yıldır çocuğumun başarısı için birlikte yarışmalara hazırlanmaktayız. Biz bu yıl ilk kez Mogan Gölü’nü karşıdan karşıya yüzerek geçtik. En büyük hedefimiz İstanbul Boğazı’nı geçmekti. Her yıl yapılan yarışmaya bir zihinsel engelli sporcunun tehlikeli, Boğaz’ın suyunda kulaç atması hiçte kolay olmadı. Bu yarışmaya hazırlanmak için antrenörü Osman hocayla çok çalıştık. Caner, hedefini gerçekleştirmek içim 6.5 km kulaç atarak Boğaz’ı geçen ilk down sendromlu sporcu unvanını aldı, çok mutluyuz. Yakın zamanda Artvin Engelliler Spor Kulübü’nün davetlisi olarak Borçka Gölü’nü yüzerek geçmek için Artvin’e geleceğiz. Caner her yıl göstermiş olduğu başarısına bir de Artvin Borçka Baraj Gölü’nü yüzerek bir ilke imza atmak istiyor. Artvin’de göl sporlarını bir engelli sporcunun başlatması, bizim ve toplumumuz için anlam taşımalıdır. Çocuklarımıza fırsat verilince engelli ne olursa olsun, onlar da diğer akranlarıyla aynı başarıyı göstermektedir. Engelli çocuklarımızın spor yapabilecekleri imkanları ailelerde iyi değerlendirmelidir. Hiç bir fedakarlıktan kaçınmamalıdır. Ben oğlumla 15 yıldır yüzme sporu için zaman harcamaktayım. Oğlumun gelişiminde çok önemli yol kat etti. Kendi çok sosyal ve mutlu çocuk. Bize de mutluluk vermektedir. Eylül ayında gerçekleştireceğimiz Artvin Borçka Baraj Gölü’nü yüzerek geçme hedefini mutlaka gerçekleştireceğiz. Bu çabamız için Artvin mülki idari amirlerinden, yerel yönetimlerden destek istemekteyiz. Bizler Artvin’de göl sporları turizmini başlatmış olacağız. Artvin’in reklamını yaparak engelli spor branşlarında Artvin ili önemli şampiyonalara ev sahipliği yapabilecektir.” dedi.
 

Down sendromlu sporcu Caner Ekin’in babası Savaş Ekin, açıklamasının sonunda; “Bizi davet eden Federasyonumuzun spor kulübü olan Artvin Engelliler Spor Kulübü Başkanı Hatice Nur Ersöz’e çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu haber 1683 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :