1000 KÖYDE 1000 SEMİNER

04.06.2010
Şavşat Kaymakamlığı öncülüğünde Kars Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ve Trabzon Veteriner Hekimler Odası işbirliği ile Şavşat´ta hayvancılık konulu seminer düzenlendi.

 

Kars Ardahan Iğdır Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı öncülüğünde ve Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyelerinin katılımıyla sürdürülen "1000 Köyde 1000 seminer " adlı eğitim seminerlerinin durağı Şavşat oldu. Kaymakamlık öncülüğünde Kars Bölgesi VHO ve Trabzon Bölgesi VHO işbirliğiyle düzenlenen hayvancılık semineri Belediye Düğün Salonu’nda yapıldı.
 
2 Haziran Çarşamba günü saat 10.30 da Belediye düğün salonunda düzenlenen seminere, Kaymakam Salih Altun, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hasan Şahin, Emniyet Amiri Fevzi Yıldırım, Trabzon Bölgesi VHO Başkanı Sebahattin Yazıcı, Kars Bölgesi VHO Başkanı Prof Dr. Yavuz Öztürkler, Artvin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Talip Işık, Artvin Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Azam Yıldırım, Veteriner Hekimler Binali Keskin ve Hüseyin Baba, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Seminer saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başladı. Sunuculuğunu Şavşat İlçe Tarım Müdürü Mikail Kaya´nın yaptığı seminer programında Kars Bölgesi VHO başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler açılış konuşması yaparak seminer hakkında bilgi verdi.
2006 yılında Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile “1000 Köyde 1000 Seminer Projesini” başlattıklarını belirten Prof. Dr. Öztürkler, Şavşat Kaymakamlığı öncülüğünde Trabzon Bölgesi VHO işbirliğiyle Şavşat´tayız. Amacımız yöredeki hayvancılığın gelişimine katkı sunmak Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesinden alanlarında uzman Öğretim üyeleri sizlere bilgi sunacak. Hocalarımızın verdiği bilgilerden faydalanmanızı temenni ederim” dedi
 
Kars Bölgesi VHO Başkanı Öztürkler´den sonra Trabzon Bölgesi VHO Başkanı Sabahattin Yazıcı bir konuşma yaptı. Konuşmasında Siz olmazsanız biz hiçiz diyen Yazıcı; “et ithalatına karşı olan birisiyim fakat artık köylerimizde hayvancılık yapılmıyor. 40 yaşın altında kolay kolay kimseyi bulamıyorsunuz. Eğer yerli üretici üretimini yapmazsa o zaman dışardan ithal edilmeye mahküm oluruz. Değerli üreticilerimiz siz gözümüzün nurusunuz. Üretmekten vazgeçmeyin, bu işi bırakmayın.” dedi.
 
Trabzon Bölgesi VHO başkanının konuşmasından sonra kaymakam Salih Altun konuşma yaptı. Konuşmasında çarpıcı noktalara değinen Kaymakam Altun, “Tüketim üretimden fazla olursa o zaman ithal edilir onun için üretimden vazgeçmeyeceğiz, üreteceğiz. birkaç hayvan sahibi olmakla çiftçi olunmaz. Hayvandan verimliliği almasını bilmiyorsanız bu hayvancılık değil emanetçiliktir. Bir dönem burada canlı hayvan ticareti yapılırken şimdi yapılmıyor. Bu gün olmamasının nedeni parasızlık değil bir makamda çalışmayı, bir şirketle sözleşmeli çalışmayı prestij saymaktan, bu yanlış algılamadandır. Bu toplantıları önemsememizin nedeni algılamayı değiştirmektir dedi.
 
İskenderun’daki terör saldırısını ve Akdeniz’deki yardım gemilerine İsrail’in saldırısını kınayan Kaymakam Altun, “Akdeniz´de yardım gemilerine İsrail tarafından saldırı oldu. Bu saldırılara karşı ülke genelinde değişik tepkiler oldu. İsrail ürünlerinin alınmaması tepkileri dile getiriliyor. Bu tür tepkiler birşey ifade etmez. Eğer biz köylerimizde İsrail’in çölde ürettiği domates tohumunu ekiyorsak   ´tohumlarını almayalım, Ürünlerini boykot edelim´ demenin bir anlamı olmaz. 872 bin kilometrekarelik alanımız var. Türkiye gel daha fazla çalış daha fazla üret. Tohumu dışarıdan alma. ” şeklinde konuşarak üretimin önemine vurgu yaptı.
 
Yapılan konuşmalardan sonra Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr Mitat Şahin ve Doç. Dr Şükrü Metin Pancarcı üreticilere bilgiler verdi. Seminer soru cevap kısmıyla sona erdi.
 
Seminer sonrasında Laşet Turistik Dinlenme Tesislerinde yemek verilirken Kars VHO Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler ve Trabzon Bölgesi VHO Başkanı Sabahattin Yazıcı burada basın mensuplarına açıklamada bulundular. Laşet´te Basın mensuplarına konuşan Kars VHO Başkanı Yavuz Öztürkler yapılan toplantıya gösterilen ilgiden özellikle bayanların gösterdikleri katılımdan memnun olduklarını dile getirerek, başta kaymakam Salih Altun ve Trabzon VHO Başkanı Sabahattin Yazıcı ve katılımcılara teşekkür etti.

Trabzon VHO Başkanı Sabahattin Yazıcı da açıklamasında kendi Bölgesi içerisinde olan Şavşat´ta hayvancılıkla ilgi böyle bir toplantı düzenlenmesinden dolayı memnun olduğunu ifade ederek, “ üreticilerin bilinçlenmesinde katkıda bulunan Şavşat Kaymakamlığına Kars Bölgesi VHO başkanlığına Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 1992 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :