ARTVİN´İN O SESİ

16.02.2020
Tv8’de yayınlanan O Ses Türkiye yarışmasında geçtiğimiz hafta çeyrek finale kadar yükselen Tuncay Ergün, Artvin’i gururlandırdı.

 1993 yılında Artvin’in Borçka ilçesinde doğan Tuncay Ergün, O Ses Türkiye yarışmasında Artvin’in sesi oldu.

 
O Ses Türkiye’ye Ağladum Gülemedum şarkısıyla çıkan Tuncay Ergün Beyaz’ı seçti. 
Daha sonraki haftalarda düelloya çıkan Tuncay, Beyaz tarafından elense de Hadise genç sesi harcamadı ve takımına aldı. 
 
Çeyrek finale kadar gerek uzun havayla gerek Karadeniz şarkılarıyla herkesi mest etti. 
 
Tuncay Ergün; ilkokulu memleketi Murgul´da okuduktan sonra lise öğrenimini Borçka Anadolu Lisesin ‘de tamamlamış. Üniversite için Kocaeli´ne giden Tuncay, mezun olduktan birkaç ay sonra hayali olan "Konservatuvar eğitimine Ege Üniversitesi Devlet Türk Musîkisi Konservatuvarı´ nda başlamıştır.
 
Müziğe yeteneği çocukluğundan beri fark edilen T.E. ye annesi elektronik klavye ve blok flüt almış, duyduğu ezgileri enstrümana aktarırken ilkokul 4.sınıfta daha sonra majörlüğü ve yöneticiliğini üstleneceği Okul Bando takımına dahil olmuş, bando yakınındaki her enstrümanı çalıp 7 ve 8. Sınıflarda okul bando takımının sorumluluğunu üstlenmiş. Yine ilkokul 5.sınıfta Mehmet Nuri Nailli´nin yönettiği Halk Müziği Korosuna dahil olup solo performans da sergilemiş. İlkokul 8.sınıfta annesi ve Türkçe öğretmeni Ömer Karabulut´un hediye ettiği gitarla, yine Ömer Karabulut´un öğretileri sonucu gitar çalmaya başlamış. Lisede çalıp söyleyerek para kazanma girişimleri olmuşsa da süreklilik arz etmemiş bu durum.
 
Kocaeli Üniversitesi´nde okurken Konservatuvar kütüphanesinde kısmi zamanlı çalışan Tuncay içindeki sanat aşkını diri tutmuş ve üç yıl boyunca sürecek Gürcü Sanat Evi macerasına atılmış. Burada çok sesli gürcü polifonisi, panduri, salamuri ve akordiyonla yakından tanışmış olan sanatçı hem Gürcü Sanat Evi Çok Sesli korosu hem de KafDağı grubu üyesi olarak konserlere çıkmış.
 
Bu eğitimler sonucunda diplomalı müzisyen olma hevesiyle Ege Üniversitesi DTMK Ses Eğitimi (Halk Müziği Ana Sanat Dalı)´ ni rekor bir dereceyle kazanmıştır. 
 
2017 yılında yeşeren ‘MOLİ’ adlı grubun kurucu üyesi olmakla birlikte hem ritim gitaristi hem de solistidir. Moli grubu ise Artvinli dostların Konservatuvar çatısı altında birleştiği, farkındalıklı müzik yapmayı amaç edinen bir iz sürmektedir.
 
O Ses Türkiye yarışmasında Çeyrek finalde stüdyo seyircilerinin oylamaları sonucu elenen Tuncay Ergün, memleketi Artvin’e ve yaşamını sürdürdüğü İzmir’e selamlarını gönderdi. 

Bu haber 5003 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Nisa İdil Varan