İYİ Parti’liler Doğu Türkistan için toplandı

11.12.2019
İYİ Parti’liler Doğu Türkistan için toplandı Artvin İyi Parti Teşkilatı il ve ilçe örgütleri Çin’in Doğru Türkistan zulmü için bir araya geldi. Basın açıklamasına CHP Artvin İl Örgütü de destek verdi. Halitpaşa Meydanı’nda toplanan partililer, Çin’in Doğu Türkistan zulmünü kınayan açıklamada bulundu. Basın açıklamasına CHP Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İyi Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Öztürk, Emrah Özkan, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

 Basın açıklamasını İyi Parti Yusufeli İlçe Başkanı Av. Recep Akyürek yaptı. Akyürek açıklamasında şu ifadelere yer verdi,” Tarihli Doğu Türkistan da yapılan Çin zulmü nedeniyle basın açıklamasıdır.

Değerli basın mensupları ve değerli katılımcılar basın açıklamamıza hepiniz hoş geldiniz. Bu gün burada içimiz kan ağlarken bir kısım açıklamalarda bulunacağız, bu açıklamalarımız bir matem açıklaması olduğundan alkış olmamasını özellikle istirham ediyoruz.
İyi Parti Artvin İl Başkanı Necat Kaşıkçı ve yönetimi öncülüğünde, Artvin Arhavi , Hopa, Kemalpaşa, Borçka, Murgul, Ardanuç, Şavşat, Yusufeli ve Merkez ilçe başkanı ve yönetimlerinin birlikte hazırladığı bu basın açıklamasını siz değerli basın mensupları ve değerli halkımız ile paylaştığımız bu basın açıklamasına hoş geldiniz.
Bu basın açıklamamızın konusu katil terör devleti Çin hükümetinin ve başındaki Şi Cinping‘in talimatı ile   mazlum, suçsuz, sahipsiz soydaş ve dindaşlarımız olan Doğu Türkistan ‘ da   yaşayan Uygur Türklerine   karşı gerçekleştirdikleri akıl almaz işkenceler ile şehit edilmelerini, toplama kamplarında yapılan eziyet ve işkenceleri ve gerçekleştirdikleri sistematik soykırımı en şiddetli şekilde lanetliyor ve Yüce Allah’tan Allaenat ya İlahi diyerek Çin’ i lanetlemesi İçin niyaz ediyoruz. Şehit olan kardeşlerimizin şehitliğini kabul etmesi için Allah’ tan niyazda bulunuyoruz. Yine sayıları milyonları bulan ve toplama kamplarında eziyet çeken, işkence gören tutsak kardeşlerimize bu eziyetlere dayanmaları ve sabretmeleri için Allahtan niyazda bulunuyoruz. 
İnşaallah bu gün burada yaptığımız bu açıklama ile yeni bir dönem başlayacak ve kardeşlerimiz özgürlüğüne kavuşacaktır diye umut ediyoruz. Değerli basın mensupları ve katılımcılar; Doğu Türkistan’ da 30 milyonu aşkın nüfus gerçek manada kan ağlamaktadır. Bu eziyetin sebebi katil Çin’ in bölgede yaşayan Müslüman Uygur Türklerini ayrılıkçı ilan etmesi ve terörizim bahanesi ile Müslüman Türk Uygur kardeşlerimize yönelik kadın, çocuk yaşlı, genç demeden akıl almayacak işkencelerde bulunmaktadır. Bu işkenceler devletin resmi politikası olarak uygulanmaktadır. Çin Devlet Başkanı katil Şİ Cimping 14.10.2019 tarihinde yaptığı açıklamada bu işkencelerin sistematik bir şekilde devlet politikası olduğunu şu sözlerle ortaya koymuştur. Çin’i bölmeye çalışanların bedenleri çiğneyeceğiz    kemiklerini ufalayacağız şeklindeki açıklaması tamda Doğu Türkistan’da yaptıkları vahşetin itirafıdır.
Burada şunu da belirtmek gerekir ki Çin’ de Uygur Türkleri kaynaklı bir tek terör olayı olmamıştır. Ancak kardeşlerimizin Müslüman Türk olması nedeniyle Komünist Çin ‘ in iki bin yıllık Türk düşmanlığı ile İslam karşıtlığı nedeniyle bölgede yaşayan Müslüman Türk azınlığa yönelik uygulayacağı soykırıma bir uydurma sebep olarak bu yalana sarılmaktadır.
Katil Çin yönetimi herkesçe malum olduğu üzere Müslüman Uygur Türklerinin kültürel ve ekonomik   entegrasyonu sözde gerekçeleri ile   eğitim kampları adı altında esir ve toplama kampları inşa etmiş ve bu kamplar ise hapishanelerden çok daha ağır şartlara sahiptir. Sincan Uygur Bölgesinde binlerce toplama kampı yapmıştır.   Bu kamplara hiçbir suçu günahı olmayan Uygur Türklerini toplayarak akıl almaz işkencelerde bulunmalarının yanı sıra   bu kamplarda  beyin yıkama faaliyetleri işkence ve eziyetle paralel yapılmaktadır. Bu   beyin yıkama kamplarına   alınmanın tek şartı Müslüman Uygur türkü olmaktır. Her Uygur türkü potansiyel hedeftir.
Yine Katil Çin yönetimi kardeş aile projesi  adı altında her Uygur Türkünün evine bekar bir Çinli yerleştirmiş ve kardeşlerimizin   namusu   kirletilmek istenmektedir.
1997 ve 2009 yılındaki   Uygur Türklerine yönelik katliamın ardından son 7 yıldır yönetime gelen Şi Cingin döneminde ise   her Uygur türkü potansiyel düşman olarak ilan edilmiştir.
Aileleri toplama kampına götürülen milyonlarca çocuk   ile yine sebepsiz şekilde ailelerinden koparılan milyonlarca Uygur çocuğu yetimhanelerde her türlü şiddet   ve eziyet altında çok zor şartlarda   barındırılmakta ve bir çoğu bu yetimhanelerde işkence ile öldürülmekte gerçek anlamda gözlerinden kan gelmektedir.
Son 7 yılda 100 binlerce Uygur Türkü çocuk, kadın , yaşlı demeden işkence altında şehit edilmiş , camileri yıkılmış , dini yaşamaları yasaklanmış Uygur dilini konuşmaları yasaklanmıştır. Çin hükümetinin yaptığı bu faaliyetler kelimenin tek anlamı ile soykırımdır.  
Değerli katılımcılar bir çok işkence ve eziyet görüntüsüne   medya yada sosyal medyadan ulaşmaktasınız ancak   biliniz ki   Çin   zulmünden kaçabilenlerin anlattıkları dinlendiğinde çok daha vahim olayların   yaşandığı başka bir gerçektir.
Yine burada şuna da değinmeden geçemeyeceğiz. 11 Temmuz 2019 tarihinde   ABD, Almanya , Fransa , İngiltere gibi ülkelerinde içinde yer aldığı 22 ülkenin Bileşmiş Milletlerde görev yapan   daimi büyükelçilerinin kaleme alarak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonuna gönderdikleri mektupta Sincan Uygur Özerk bölgesinde ki yer alan toplama   kampları nedeniyle keyfi gözaltıların ortadan kaldırılmasına   Çin ‘in davet edilmesi gerektiği   yönündeki mektuba Türkiye   neden imza atmamıştır. Tarihi   soykırım ve işkence ile anılan devletlerin temsilcilerini dahi vicdana getirecek bu zülüm karşısında Türkiye hükümeti neden suskun kalmaktadır.
Burada   önce sayın Cumhurbaşkanı ve onun hükümetine seslenmek istemekteyim. Birleşmiş milletlerde   yaptığınız konuşmada hepimizin takdir ettiği şekilde eziyet gören masum halkların ismini zikrederek   yaptığınız konuşma içerisine   diğer eziyet gören halkların hepsinden daha fazla eziyet gören soykırıma uğrayan Uygur Türklerinden bahsetmemesinin nedeni nedir. Burada iki şık akla gelmektedir. Yani sayın Cumhurbaşkanı Çin hükümetinden çekinmiştir     yada gerçekten Uygur Türklerinin terörist olduğuna inanmaktadır. Buradan ilan ediyoruz sayın Cumhurbaşkanı 3-4 yaşında dövülerek   gözünden ağzından kan gelerek şehit edilen bebeklerin   terörist olduğuna sizi kim inandırdı. Eğer Çin’ den korkuyorsanız 1.000 yıl önce Çin sarayını basan Kürşat ve 40 arkadaşından şu anda Türkiye de   binlercesi var     Kafkas    dağlarının eteğinden size şunu da hatırlatmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı bir çok haksızlık karşısında gösterdiğiniz dirayet ve açıklamaları Doğu Türkistan ve Uygur Sincan Özerk bölgesi için Çin devleti aleyhine de yapmanızı bekliyor ve talep ediyoruz. Yine   başta iyi Parti milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekilleri ve meclis başkanına   da çağrı yapmak istiyoruz. Sayın vekiller burada Tüm Türkiye de yaşayan halkın vicdanının   sesi olarak sizlere sesleniyoruz.   Çin devleti ile yapılan   başta ticari , ekonomik ve diğer tüm anlaşmaların iptali için meclisten yasa çıkarılması için sizlere   çağrıda bulunuyoruz.
Burada tüm Türkiye halkına , İslam dünyasına , Türk Dünyasına ve insana saygısını hala kaybetmemiş dünya halklarına seslenmek istiyoruz. Çin Ekonomik gücü nedeni ile günahsız bir halka karşı sırf etnik kimliği ve dini nedeniyle işkence altında soykırım suçu işlemektedir. Eğer hepimiz Çin malı ürünleri satın almaktan vazgeçersek bu durumda katil Çin devleti bu soykırımdan vazgeçmek durumunda kalacaktır. Aldığınız Çin ürünü   sayesinde bir masum Uygur Türkü’ ün ölümüne katkı yaptığınızı düşünerek Çin malı ürün almaktan ve satmaktan vazgeçmenizi özelikle rica ediyoruz. Ve herkesi Çin mallarını boykot etmeye çağırıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
Basın açıklamasının sonunda şehit edilen Doğu Türkmenistanlı Müslümanlar için dua edildi.

Bu haber 1343 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :