MURGUL HALKINDAN MADEN İŞÇİLERİNE TAM DESTEK

29.09.2014
Artvin ’in Murgul ilçesi Damar köyünde altın madeni işleme ve ayrıştırma tesisi için siyanür havuzu yapılmasını protesto eden yaklaşık 3 bin kişi, ‘siyanüre hayır’ sloganları ile şantiye alanına yürüdü.

 

Cengiz Holding´e ait bakır madeninde çalışan ve havuz yapımında çalıştırılmak istendikleri için iş bırakan 900 işçide eyleme destek verdi. Siyasi parti temsilcileri, STK‘lar, çoluk çocuk, yaşlı, genç, kadın erkek tek bir ortak paydada bulutu. Aslolanın Murgul olduğu gerisinin ise teferruat sayıldığı protesto bir anda tüm Türkiye’nin ve dünyanın da dikkatini çekti.
ESNAFLAR KEPENK KAPATTI
Cengiz Holding´in, Artvin Cerattepe´den çıkartılacak altın madenini işleme ve ayrıştırma için Damar köyünde tesis yapımını başlatmasına yönelik tepkiler devam ediyor. Murgul Siyanüre Hayır Platformu´nun düzenlediği yürüyüşe Murgul ve civar ilçeler ile Artvin’den gelen genç-yaşlı kadın-erkek yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Yürüyüş nedeniyle ilçede kepenk kapatan esnaflar ile okula gitmeyen öğrencilerde eyleme katıldı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ile Murgul’un AK Partili Belediye Başkanı Hasan Çavuş ve Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın da eyleme katılarak destek verdi.
900 İŞÇİ İŞ BIRAKTI, EYLEME KATILDI
Fabrika alanının ikinci nizamiye kapsında toplanan kalabalık ´Siyanüre hayır’ pankartı açtı, ’Murgul burada Mehmet Cengiz nerede?’ sloganları ile şantiye sahasına kadar yürüdü. Şantiye önünde toplanan kalabalık adına temsilciler, Cengiz Holding´e ait bakır madeni sahasına girdi, aynı nedenle iş bırakma eylemi yapan 900 işçinin yakasına, ‘siyanüre hayır’ rozeti taktı. Daha sonra kalabalığın bulunduğu şantiye önüne gelen işçiler alkışlarla karşılandı.
“ÇOCUKLARIMIZIN MEZARINI KAZMAYACAĞIZ”
İşçiler adına konuşan İlyas Orhan, siyanür havuzu yapımında çalışmalarının istendiğini belirterek, buna karşı çıktıkları için iş bırakma eylemi yaptıklarını söyledi. Orhan, “Bu yiğit ana ve babaların işçi çocukları olarak bizden katil olmaz. Biz kendi çocuklarımızın mezarını kazmayacağız” dedi. Yeşil Artvin Derneği temsilcisi Avukat Bedrettin Kalın da, Artvin’i yok edecek olan siyanür ve madene karşı 20 yıldır mücadele verdiklerini belirterek, “Damar’da siyanür havuzunu kurarlarsa Kafkasör’de de madeni kurarlar. Artvin ve Damar’daki proje tek bir projedir. Birlikte ve ortak mücadele etmeliyiz. ” diye konuştu.
DAMAR´IMIZA, BİR DE CAN DAMARIMIZA AYAK BASTIRMADIK, BASTIRMAYACAĞIZ
Kalabalığı seslenen ve teşekkür ettiği işçilerin önünde eğilen Murgul Belediye Başkanı AK Parti’li Hasan Çavuş, yıllar önce Murgul’dan Hopa’ya bir boru hattı döşendiğini hatırlattı, bu hattı döşeyenlerin bugün hayırla yad edilmediğini söyledi. Çavuş, “ Birliğimizin, dirliğimizin tesis edilmesinde Bize öncülük eden cefakâr vefakâr işçi kardeşlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Bire bir sağlığımızı ilgilendiren siyanür havuzunun burada kurulmasına müsaade ederek çoluk çocuğumuzun yarın bize beddua etmesine vesile olmayacağız. Biz burada toplanarak aslında şunu haykırıyoruz. Biz Damar’ımıza bir de can damarımıza ayak bastırmadık, bastırmayacağız. Bu birlik ve beraberlikle zafer kaçınılmazdır ve yakındır, inşallah.” dedi.
CHP’Lİ UĞUR BAYRAKTUTAN’DAN ESKİ CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL’E TEŞEKKÜR
Bir konuşma yapan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da, ´Cerattepe’ ye hayır´ demenin ´Murgul’da siyanür’e hayır´ demek olduğunu belirterek, 3 ay önce ziyaret ettiği eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Cerattepe ile ilgili söylediğini öne sürdüğü sözleri anlattı, "Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Çankaya köşkünde ziyaret ettiğimize beni görünce ilk sözü, ‘Cerattepe de yapılmak istenen doğa katliamıdır. Bununla ilgili görüşlerimi Başbakan ve ilgili Bakana söyledim. Artvin’de bunun yapılmasını kabul etmek mümkün değildir’ dedi. Kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bu haber 3811 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK